ספריית 'מחניים'

את המיתולוגיה שעומדת מאחורי ספריית מחניים מיותר לציין.

כולכם וכולכן מכירים את הספרים שהפכו לקלסיקה של כל הזמנים.

כאילו לא נס לחם לעולם של סיפורי הצדיקים מלאי התום והטוהר בליווי ציוריו היפיפיים של הצייר האגדי הנריק הכטקופף (ראו תמונה שלו בכובע הציירים עם הרב בורקיס שיבלט"א – הבעלים של מחניים).

לא מזמן נמצא אוסף ציורים נדיר שהשאיר אחריו ה. הכטקופף ז"ל. ספריית מחניים קנתה את האוסף הזה וממנו החליטה לייצר סדרות חדשות שיתווספו ל-120 הספרים המיתולוגיים של הספרייה.

ואנחנו? קיבלנו את הזכות לעצב ולרענן מחדש את הכריכות הישנות והאהובות.

האתגרים שעמדו בפנינו: אחד – להשאיר זיקה מובהקת לנראות הספרים הישנים. אחרי הכל… הישן והמוכר הוא האהוב והמוכר.

שני – לרענן את הכריכה כך שתהיה מותאמת לעידן 2022 והלאה – לתחרות הקשה שעל עמודי הספרים בחנויות הספרים.

לאחר מחשבה החלטנו להשאיר את קווי העיצוב הישנים אך לרענן אותם בכאלה ממוחשבים ועדכניים יותר. גב הכריכה קיבל שינוי קוסמטי יפיפייה.

לסדרות החדשות שיצאו (סיפורי תורה, נביאים, חז"ל) החלטנו להעניק צבעים רעננים וילדותיים שיתאימו למדף הספרים המודרני. כך נוצרו הכריכות הצבעוניות של מחניים. אותו מוצר ישן – אך חדש ומלהיב.

ו… הספרים החדשים יצאו לשוק. מהדורה ראשונה נמכרה מהר מאד והצימאון לספרים התבטא במכירות.

אך יחד עם העלמות הספרים מהמדפים קיבלנו גם "תלונות" מהקהל: "איך העזתם לגעת בצבע הכחול הוותיק המזוהה כל כך עם הספרייה העל זמנית הזאת"?!

ושוב, ישבנו לחשב מסלול מחדש. ידענו ששיווק טוב יושב על אינטראקציה נכונה עם קהל היעד, ואם הקהל דורש את הישן – אז זה מה שהוא יקבל!

המהדורות הבאות יצאו לשוק עם הכחול הכחול הזה המוכר והאהוב, רק שהפעם הצמדנו לכריכות סטמפה אדומה ומרעננת: "חדש על המדף". הכריכות נשארו כחולות אך עוצבו בקו נקי חדשני כשהן חתומות בחותמת אדומה חדשה.

מאוסף התמונות של מחניים יצרנו גם כריכה חדשה לספריו של הרב קלפהולץ – כל סיפורי הבעש"ט.